Brezplačna osnovna analiza vode

Filter kategorij

[wt-product-categories]

Analiza vode – klor

Analiza obsega: meritve vsebnosti prostega klora, izdelava poročila.

ŠIFRA: S-AKCL

Analiza vode – klor

Analiza obsega: meritve vsebnosti prostega klora, izdelava poročila.

ŠIFRA: S-AKCL

24.40  vključen 22% DDV

-
+

Imate vprašanje? Stopite v stik z našim strokovnjakom.

+386 41 687 090 / +386 1 427 44 76 / info@tehnofan.si

VSEBNOST PROSTEGA KLORA V VODI

Z analizo vode za klor za izmerimo vsebnost prostega klora v danem vzorcu vode. V poročilu vam pripravimo tudi priporočila in rešitve v primeru prevelike vsebnosti klora v vodi.

KLORIRANA VODA IN ZDRAVJE

Čeprav naj bi bila klorirana voda varna za pitje in kopanje, pa vedno več zdravnikov in okoljevarstvenikov opozarja, da ima dolgoročna izpostavljenost klorirani vodi nevarne stranske učinke. Pretirano klorirana voda je zlahka genotoksična, kar pomeni, da poškoduje človeški DNK, povzroča okvare ploda ali poškoduje DNK dojenčka. Klor povzroča astmo in razne alergije, motnje in slabo cirkulacijo srca in ožilja. Povzroča oksidacijo celic in nastanek prostih radikalov, kar vodi v prezgodnje staranje kože.

 

Pri tuširanju s toplo vodo se pore na koži odprejo, tako se klor še močneje absorbira. Klor tudi močno izsušuje in draži kožo ter oči. Zaradi svojega dražilnega učinka lahko povzroči nastanek novih ali poslabša stanje obstoječih kožnih izpuščajev in aken. Klor povzroča izsušenost, srbečico, poškodovane in porozne lase, njihovo izpadanje, največkrat pa je tudi poglavitni krivec za nastanek prhljaja. Raziskava belgijskih znanstvenikov kaže, da se pri otrocih, ki še pred svojim drugim letom starosti plavajo v bazenih, pogosteje razvijajo simptomi, ki kažejo na bronhitis, astmo in alergije. Klor negativno vpliva tudi na okolje saj prispeva k uničevanju ozonske plasti.

KLORIRANJE PITNE VODE

Kaj je kloriranje pitne vode?

Kloriranje je najpogosteje uporabljen postopek dezinfekcije pitne vode. Klor uniči bakterije in nekatere viruse, v običajnih uporabljenih koncentracijah pa ne uniči parazitov. Voda mora biti v stiku s klorovim sredstvom vsaj 30 minut. Po zaključku reakcij mora obdržati nekaj prostega preostalega (rezidualnega) klora. Koncentracija prostega preostalega (rezidualnega) klora v vodovodnem omrežju po opravljeni dezinfekciji naj znaša od 0,3 do 0,5 mg/l, lahko pa je tudi nižja, če glede na okoliščine upravljalec zagotavlja stalno mikrobiološko skladnost pitne vode. Po stališču Svetovne zdravstvene organizacije znaša izračunana zdravstvena smerna vrednost prostega preostalega klora, 5 mg na liter vode.

Ali je voda v Sloveniji klorirana?

V Sloveniji obveznost dezinfekcije ali kloriranja pitne vode ni predpisana. Potrebo po dezinfekciji in njene načine ugotovi upravljavec sistema za oskrbo s pitno vodo za vsak način oskrbe posebej. Upravljavec mora zagotavljati skladnost pitne vode, kar velja tudi za nastanek neželenih snovi po kloriranju.

Kako vem, ali je moja pitna voda klorirana?

Prag vonjanja za klor v pitni vodi je okoli 0,6 mg/l, nekateri ljudje pa ga zaznajo že pri koncentraciji 0,2 mg/l. V topli vodi je vonj intenzivnejši. Če ima pitna voda vonj po kloru, se pri pitni vodi to ne obravnava kot neskladnost.

Podatke o dezinfekciji oz. kloriranju vam lahko posreduje vaš upravljalec sistema za oskrbo s pitno vodo.

Mnenja

Zaenkrat še ni mnenj.

Bodi prvi ocenjevalec “Analiza vode – klor”

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Morda vas tudi zanima