ČLANKI O DEZINFEKCIJI
The potential virucidal effects of UV-C irradiation on SARS-CoV-2 were experimentally evaluated for different illumination doses and virus concentrations (1000, 5, 0.05 MOI).
Ljudje po celem svetu v zadnjem času vsakodnevno posvečamo veliko pozornosti skrbi za lastno zdravje. Epidemija novega koronavirusa je povzročila, da so razkužila in dezinfekcija rok postala del našega vsakdana. Umivanje in razkuževanje rok sta temeljna elementa osebne higiene, tega se zavedamo vsi. Med njima pa obstaja pomembna razlika in vedeti moramo, kdaj je treba izvajati katerega; v nekaterih primerih sta potrebna celo oba.
V pol ure se lahko dotaknemo tudi do 300 različnih površin, na katerih se zadržujejo nevarni mikroorganizmi, ob mednarodnem dnevu higiene rok opozarjajo strokovnjaki. Dokazano je, da je v družinah, ki vestno razkužujejo roke, manj okužb prebavil in dihal. Pristojni imajo za vas vrsto opozoril in nasvetov.
Koronavirus sproži spajanje celic v pljučnih tkivih in s tem lahko povzroči resne, tudi nepopravljive posledice pri obolelih.
- Ultravijolično sevanje ima pri valovni dolžini 260 nanometrov protibakterijski učinek
- Svetilke s takšno svetlobo so primerne za sterilizacijo vode, zraka in površin
- Uporabljajo jih v laboratorijih, bolnišnicah, v žaveljski industriji …
Dezinfekcija skupaj s čiščenjem in sterilizacijo spada med t.i. antiseptične postopke, ki se izvajajo z namenom uničevanja, odstranjevanja, upočasnjevanja rasti in razmnoževanja večine patogenih mikroorganizmov do te mere, da niso več škodljivi zdravju.
May 19, 2020 -- The coronavirus pandemic has breathed new life into a decades-old technique that can zap viruses and bacteria: ultraviolet light.
Izdelki za razkuževanje rok so se v zadnjih mesecih zaradi pojava novega koronavirusa, ki povzroča bolezen COVID-19, znašli v marsikateri nakupovalni košari. Cene so visoke, označevanje izdelkov pa ne vedno najbolj jasno in razumljivo.
Razkuževanje z ultravijolično svetlobo je učinkovita metoda kjer občutljive naprave, mesta ne poškodujemo z uporabo alkohola in drugih kemičnih sredstev.
Razkuževanje rok je postalo naša vsakdanjost. V šolah, službah, trgovinah, restavracijah … torej na vsakem koraku. Ali se ta vsakdanja praksa lahko obrne proti nam in postane toksična za naše telo? Bi lahko mikrobi celo razvili odpornost proti razkužilom? Na naša vprašanja so odgovarjale strokovnjakinje z Biotehniške fakultete v Ljubljani.
Razkužila za roke so postala naša vsakdanjost. In kot kaže, bodo še nekaj časa. Vsi jih uporabljamo, kupujemo in jih še nekaj časa bomo. Razkuževanje rok je – ko in kjer si rok ni mogoče dobro in temeljito umiti – eno pomembnejših priporočil proti širjenju novega koronavirusa. Zato je pomembno, da smo s to temo dobro seznanjeni in da imamo o njej relevantne informacije.